Wizyty internistyczne i profilaktyczne zwierząt – co to jest? Kiedy należy umówić wizytę?
Wizyty internistyczne i profilaktyczne zwierząt nieco się od siebie różnią, choć w obu przypadkach celem jest utrzymanie pupila w jak najlepszym stanie zdrowia.
Wizyta internistyczna u weterynarza
Wizyta internistyczna u weterynarza skupia się przede wszystkim na zbadaniu pupila przez lekarza internistę. W naszym gabinecie podczas wizyty przeprowadzamy pełne badanie kliniczne zwierzęcia (osłuchanie pacjenta, sprawdzenie węzłów chłonnych, jamy brzusznej i jamy ustnej, pomiar temperatury), a często również USG FAST. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości bądź nieprawidłowości, wykonujemy także dodatkowe badania diagnostyczne zwierząt – pobieramy krew, mocz, wykonujemy pomiary glukozy. Kiedy należy zgłosić się ze zwierzęciem na wizytę internistyczną? Zawsze, gdy zaobserwujesz niepokojące objawy u pupila, takie wymioty, biegunka, kaszel, apatia, kulawizna itp. Co więcej, wizyta internistyczna zwierząt powinna mieć miejsce minimum raz w roku w ramach profilaktyki zdrowotnej pupila.
W tym miejscu warto więc wspomnieć, że kompleksowa wizyta profilaktyczna zwierząt powinna być uzupełniona o dodatkowe procedury. Profilaktyka zwierząt w naszym Gabinecie zawsze obejmuje:
- wykonanie podstawowego badania krwi (raz w roku u zwierząt młodych, powyżej 8. roku życia u kota i powyżej 10. roku życia u psa na pół roku),
- USG jamy brzusznej zwierząt (raz na 1,5 roku do 8. roku życia zwierzęcia, następnie również raz w roku).
- odrobaczanie (raz na 3 miesiące) lub badanie kału (raz na pół roku).
Wizyta profilaktyczna – Gabinet Weterynaryjny Warszawa Mokotów
Profilaktyka zwierząt – dlaczego warto?
Wizyta profilaktyczna u weterynarza jest istotna, nawet jeśli zwierzę nie wykazuje objawów chorobowych, ponieważ umożliwia wczesne wykrycie potencjalnych, nie dających jeszcze żadnych symptomów, chorób i schorzeń.
Wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych:
Regularne wizyty profilaktyczne zwierząt pozwalają na wczesne wykrywanie potencjalnych problemów zdrowotnych, jeszcze zanim pojawią się charakterystyczne objawy. Wczesna diagnoza umożliwia szybsze i bardziej skuteczne leczenie.
Monitorowanie wagi i diety:
Podczas wizyt profilaktycznych weterynarz ocenia stan zdrowia zwierzęcia, w tym również jego wagę. W razie konieczności może więc dostosować plan żywieniowy i monitorować ewentualne zmiany w masie ciała, co jest istotne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia pupila.
Ocena stanu jamy ustnej:
Lekarz weterynarii podczas wizyty ocenia także stan jamy ustnej zwierzęcia – dzięki temu jest w stanie zapobiegać rozwojowi chorób dziąseł i zębów oraz przeciwdziałać innym problemom stomatologicznym. Lekarz przekaże również zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej.
Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym:
Na wizytach profilaktycznych lekarz kontroluje także harmonogram szczepień zwierzęcia, dostosowując go do indywidualnych potrzeb pupila. Pamiętaj, że szczepienia psów (podlinkować) i szczepienia kotów (podlinkować) pomagają chronić przed groźnymi chorobami zakaźnymi!
Jak wygląda wizyta profilaktyczna i wizyta internistyczna zwierząt?
Podczas wizyty internistycznej w KoniczynaVET zawsze przeprowadzamy szczegółowy wywiad na temat pacjenta i wykonujemy pełne badanie kliniczne. Jak wspomnieliśmy wcześniej, często uzupełnieniem wizyty internistycznej jest także USG FAST, które pozwala na wykrycie płynu w jamie brzusznej, krwawienia do jamy brzusznej, płynu w klatce piersiowej czy obrzęku płuc.
Na wizycie profilaktycznej z kolei poza USG FAST jamy brzusznej/klatki piersiowej zwierząt wykonujemy także badanie krwi oraz odrobaczenie/badanie kału. W przypadku badania kału opiekun będzie musiał przynieść na wizytę próbkę kału zwierzęcia – więcej na ten temat przeczytasz tutaj, a dodatkowo lekarz przed wizytą przekaże wszystkie szczegóły i zalecenia.
Wizyty internistyczne i profilaktyczne zwierząt – Warszawa Mokotów
Profilaktyka zwierząt – co warto wiedzieć.
Warto, by na wizytę profilaktyczną zwierzę stawiło się na czczo – dzięki temu możliwe będzie wykonanie badania krwi lub dodatkowych procedur diagnostycznych.
Na wizytę zabierz wszystkie dokumenty medyczne zwierzęcia, jak karta szczepień, wyniki badań laboratoryjnych i historię chorób.
Pamiętaj, by podczas wizyty przekazać lekarzowi weterynarii wszystkie informacje dotyczące przyjmowanych przez zwierzę leków i suplementów diety.
Zadzwoń i umów się na wizytę
Godziny otwarcia
- Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
- Piątek 8:00 – 18:00
Telefon kontaktowy
Adres e-mail
Dane adresowe
-
ul. Białej Koniczyny 15/L1, 02-757 Warszawa
(wejście od ul. Srebrnych Świerków)