Instagram Ikona KoniczynaVET
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - koniczyna shape

USG jamy brzusznej psów i kotów Warszawa Mokotów

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej to nieinwazyjne badanie obrazowe, które jest niesamowicie pomocne w diagnostyce oraz profilaktyce czworonogów.

Umów wizytę on-line
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - KoniczynaVET Weterynarz Warszawa Mokotow 132
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love2

USG jamy brzusznej psa i kota – co to jest? Kiedy umówić się na badanie?

Badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej psa i kota to diagnostyczna procedura medyczna wykorzystująca ultradźwięki do wizualizacji narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Jest to bezinwazyjna, zupełnie bezbolesna metoda, która pozwala lekarzowi weterynarii zobaczyć struktury anatomiczne i ocenić stan narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki, pęcherz, jelita, śledziona, trzustka i inne.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - cat 2023 11 27 05 05 09 utc
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love

Kiedy należy umówić psa lub kota na badanie USG jamy brzusznej?

USG zwierząt najczęściej jest wykonywane w celach diagnostycznych, np. w przypadku przewlekłych problemów z układem pokarmowym czy układem moczowym lub jako obligatoryjne przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego. Dodatkowo lekarze weterynarii posiłkują się USG jamy brzusznej kota i psa przy pobraniu moczu podczas punkcji pęcherza moczowego.

Opiekunowi futrzastych przyjaciół muszą jednak pamiętać, że USG jamy brzusznej kotów i psów stanowi także świetne narzędzie profilaktyczne. Takie badanie warto wykonywać u naszego zwierzaka minimum raz do roku (w przypadku chorych zwierząt częstotliwość wykonywania badania USG jamy brzusznej kota lub psa zależy od objawów i zaleceń lekarza prowadzącego) – pozwoli to wykryć nieprawidłowości we względnie wczesnym stadium rozwoju. Dodatkowo USG jąder zwierząt oraz USG układu rozrodczego zwierząt jest obligatoryjnym elementem prewencji w przypadku czworonogów, które nie zostały poddane kastracji. Oczywiście badanie USG ciążowe zwierząt (można podlinkować) jest także bardzo ważnym narzędziem do monitorowania ciąży psów i kotów.

USG jamy brzusznej psa i kota Warszawa Mokotów – zapraszamy do zapisów!

USG jamy brzusznej zwierząt – dlaczego warto?

Badanie USG jamy brzusznej u psa lub kota może dostarczyć cennych informacji, które pomagają lekarzowi weterynarii w diagnozie i leczeniu różnych problemów zdrowotnych. To ważne narzędzie w opiece zdrowotnej nad zwierzętami – może bowiem przyczynić się do poprawy jakości i wydłużenia życia naszych czworonożnych przyjaciół.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 032 insurance

Bezpieczeństwo i nieinwazyjność:

USG jamy brzusznej kota i psa jest bezpieczne i nieinwazyjne, co oznacza, że nie jest badaniem bolesnym. To zdecydowanie najmniej stresująca metoda diagnostyczna zwierząt.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 047 stethoscope

Ocena narządów:

USG pozwala na dokładną ocenę wielkości, kształtu, struktury i umiejscowienia narządów wewnętrznych. Dzięki temu lekarz weterynarii jest w stanie dokładnie określić stan zdrowotny zwierzęcia.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 044 veterinary

Profilaktyka chorób i problemów zdrowotnych:

USG w gabinecie weterynaryjnym pozwala na dokładną wizualizację narządów wewnętrznych jamy brzusznej zwierzaka. To umożliwia wykrycie zmian patologicznych, guzów nowotworowych, kamieni, zmian zapalnych i innych problemów zdrowotnych we wczesnym stadium.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 046 clinic

Monitorowanie postępu leczenia:

Po diagnozie choroby lub innego problemu zdrowotnego USG jamy brzusznej zwierząt może być używane do monitorowania postępu leczenia i ewentualnych zmian w narządach wewnętrznych.

Jak wygląda USG jamy brzusznej psów i kotów?

Badanie USG jamy brzusznej psów i kotów jest przeprowadzane za pomocą specjalnego urządzenia ultrasonograficznego, które wysyła i odbiera fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Ten proces pozwala na uzyskanie dokładnych obrazów struktur wewnętrznych.

Jak wygląda badanie USG psa i kota? Pierwszym krokiem jest oczywiście pogłębiony wywiad z opiekunem zwierzęcia. Lekarz potwierdzi powody stawienia się na badanie oraz zapyta o wyniki innych badań obrazowych wykonywanych wcześniej.

Kolejno przechodzimy do właściwego badania. Warto wiedzieć, że u futrzastych pacjentów z grubą okrywą sierści może zostać wygolone okienko na brzuchu – tak, by diagnosta mógł jak najdokładniej ocenić narządy wewnętrzne. Głowica aparatu powinna znajdować się tuż przy skórze, na którą lekarz nałoży warstwę żelu (oczywiście żel do USG jest całkowicie neutralny dla zwierzęcych pacjentów).

Po przeprowadzeniu badania lekarz weterynarii wyda szczegółowy opis z oceną struktury wszystkich najważniejszych narządów i układów: żołądka, dwunastnicy, trzustki, ściany jelit, wątroby, śledziony, nerek, nadnerczy, pęcherza moczowego, a także jeśli zwierzę nie jest kastrowane, gruczołu krokowego i jąder u samców oraz jajników i macicy u samic.

USG jamy brzusznej psów i kotów Warszawa Mokotów – umów pupila na wizytę!

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - KoniczynaVET Weterynarz Warszawa Mokotow 43 scaled e1708900596314
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - woman doctor s hand applies a medical gel to ultra 2023 11 27 04 54 02 utc
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - plus 2

USG jamy brzusznej kota i psa – zalecenia przed wizytą.

Badanie USG psa i kota jest oczywiście całkowicie bezbolesne, ale już sama wizyta u weterynarza może wywoływać u zwierzęcia stres. Warto więc zadbać o dobre samopoczucie i spokój pupila, nie przenosząc na niego własnych obaw i emocji.

Musisz pamiętać, by przez 8-12 godzin poprzedzających badanie Twój podopieczny był na czczo (tak, ulubiony smaczek to też jedzenie J) – szczegółowe wytyczne zawsze przekazuje lekarz weterynarii, ponieważ ilość godzin jest uzależniona od narządu/obszaru ciała, który chcemy zbadać.

Jeśli celem USG jest obrazowanie stanu pęcherza moczowego lub prostaty Twojego pupila, to pęcherz moczowy nie może być pusty podczas badania (jest wtedy bardzo słabo widoczny na ekranie aparatu do USG). Dlatego musisz się postarać, by przynajmniej przez 3 godziny przed wizytą pies lub kot powstrzymał się od oddawania moczu. W tym celu można zabrać kocią kuwetę, a psa przynieść do lecznicy na rękach.

Badanie USG jamy brzusznej wymaga położenia zwierzaka na boku albo na plecach, co czasami wymaga wytężonej współpracy J W skrajnych przypadkach można wspomagać się anestezjologią, ale zawsze jest to dla nas ostatecznością – zaufaj nam, mamy świetne podejście do zwierząt.

Kontakt

Zadzwoń i umów się na wizytę

Godziny otwarcia

  • Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
  • Piątek 8:00 – 18:00

Telefon kontaktowy

Dane adresowe

Formularz

Wypełnij formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych