Instagram Ikona KoniczynaVET
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - koniczyna shape

Szczepienia kotów Warszawa Mokotów

Szczepienia dla kotów mają na celu ochronę zwierząt przed różnymi chorobami zakaźnymi. Zobacz, jak powinien wyglądać kalendarz szczepień kota.

Umów wizytę on-line
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - szczepienie kotow2
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love2

Szczepienie kotów – co to jest? Kiedy należy umówić kota na szczepienie?

Szczepionki dla zwierząt zawierają antygeny, które są fragmentami lub osłabionymi formami patogenów, takich jak wirusy czy bakterie, odpowiedzialnych za określoną chorobę. Antygeny te nie powodują rozwoju choroby, a pobudzają układ immunologiczny. Dlatego po podaniu szczepionki układ immunologiczny nie tylko produkuje przeciwciała, ale również rozwija pamięć immunologiczną. Dzięki temu, gdy kot zostanie narażony na rzeczywisty patogen, układ immunologiczny może szybko uruchomić odpowiedź immunologiczną, neutralizując lub eliminując patogen, zanim wywołałby on pełny rozwój choroby.

Koty mają indywidualny kalendarz szczepień, ze względu na specyficzne choroby, na które mogą być narażone.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - szczepienie kotow1
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love

Szczepienia dla kotów obejmują takie wirusy jak:

  • 1 koci katar (grupa wirusów odpowiedzialnych za zakażenia układu oddechowego),
  • 2 panleukopenie,
  • 3 kaliciwirusa
  • 4 herpeswirusa typu I.

Pierwsza dawka szczepienia dla kotów powinna zostać podana ok. 6-8 tygodnia życia, kolejne co 3-4 tygodnie aż do uzyskania przez zwierzę 16-20 tygodnia życia. Po roku podaje się dawkę przypominającą, a następnie koty powinny być szczepione raz na 3 lata. W sytuacji, gdy adoptujesz kota o nieznanym statusie immunologicznym, schemat szczepień będzie zależny od wieku, chorób współistniejących i wyników badań zwierzęcia.

Warto również wiedzieć, że w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów na wściekliznę, jednak w związku z przypadkami wścieklizny na poszczególnych terenach województwa mazowieckiego, jest nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w wielu rejonach naszego województwa – jednym z tych miejsc jest dzielnica w której się mieścimy. W zależności od użytej szczepionki, szczepienie kotów na wściekliznę powtarza się co roku lub co 3 lata.

Co więcej, poza podstawowymi szczepieniami występują również szczepienia dodatkowe dla kotów – o ich wykonaniu należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym, który ustali indywidualny terminarz szczepień kota.

Zalecane i obowiązkowe szczepienia kotów – Gabinet Weterynaryjny Warszawa Mokotów

Szczepionki dla kota – dlaczego warto?

Szczepienia dla kotów są kluczowe dla utrzymania zdrowia pupila i zapobiegania rozprzestrzenianiu się poważnych chorób.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 039 vaccination

Ochrona przed chorobami zakaźnymi:

Szczepienie kotów pomaga w zapobieganiu lub łagodzeniu objawów chorób zakaźnych, które mogą być poważne i groźne dla życia zwierząt.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 038 vaccination 1

Odporność zbiorowa:

W przypadku wścieklizny, choroby zakaźnej przenoszonej również na ludzi, szczepienie kotów jest istotne dla ochrony zdrowia ludzi i innych zwierząt.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 039 vaccination

Bezpieczeństwo opiekunów zwierząt:

Niektóre choroby zakaźne kotów mogą przenosić się na ludzi. Szczepienia pomagają w zabezpieczeniu opiekunów przed potencjalnymi zakażeniami.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 031 cat

Komfort życia:

Choroby zakaźne mogą prowadzić do dużego dyskomfortu zwierząt. Szczepienia pozwalają na zminimalizowanie bólu i cierpienia poprzez zapobieganie lub łagodzenie  objawów chorób.

Jak wygląda szczepienie kotów?

W naszym Gabinecie szczepienie kotów zawsze rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem i wywiadu z opiekunem zwierzęcia. Weterynarz oceni ogólny stan zdrowia kota i sprawdzi historię medyczną zwierzęcia. Jeśli kot będzie zdrowy, lekarz będzie mógł przejść do podania preparatu. Szczepionki dla kotów są podawane za pomocą strzykawki i igły – zazwyczaj podskórnie, ale w niektórych przypadkach mogą być podawane także domięśniowo.

Co istotne, po podaniu szczepionki, możesz zaobserwować niewielki obrzęk lub podrażnienie w miejscu iniekcji. Lekarz weterynarii po szczepieniu szczegółowo opowie o możliwych reakcjach poszczepiennych i działaniach niepożądanych.

Szczepienie kotów Warszawa Mokotów – zapisz pupila na wizytę!

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - szczepienie kotow3
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - szczepienie kotow4
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - plus 2

Szczepienie kota – co warto wiedzieć.

Pamiętaj, by na wizytę przynieść całą dokumentację medyczną kota. Karta szczepień, wyniki badań i informacje o przyjmowanych lekach będą pomocne dla lekarza weterynarii.

Przed pierwszą szczepionką powinno się odrobaczyć kota oraz zabezpieczyć go przeciwko pchłom i kleszczom.

W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może zalecić, aby kot był na czczo podczas wizyty, szczególnie jeśli planowane są np. dodatkowe badania krwi.

Kontakt

Zadzwoń i umów się na wizytę

Godziny otwarcia

  • Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
  • Piątek 8:00 – 18:00

Telefon kontaktowy

Dane adresowe

Formularz

Wypełnij formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych