Instagram Ikona KoniczynaVET
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - koniczyna shape

Paszporty dla zwierząt domowych Warszawa Mokotów

Paszport dla psa lub paszport dla kota to oficjalny dokument potwierdzający tożsamość zwierzęcia oraz jego status zdrowotny. Sprawdź, kiedy trzeba wyrobić paszport dla zwierząt.

Umów wizytę on-line
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - KoniczynaVET Weterynarz Warszawa Mokotow 36
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love2
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - KoniczynaVET Weterynarz Warszawa Mokotow 22
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - leg

Paszport dla psa i kota – co to jest i jakie informacje zawiera?

Paszport dla psa i kota to oficjalny dokument, który jest wymagany podczas podróży międzynarodowej ze zwierzęciem. Paszporty dla zwierząt są powszechnie stosowane w Unii Europejskiej oraz w wielu innych krajach. Paszporty są obowiązkowe przede wszystkim ze względu na przepisy bezpieczeństwa, związane m.in. z ochroną przed rozprzestrzenianiem się wścieklizny.

Paszporty dla zwierząt domowych zawierają informacje takie, jak:

  • dane właściciela zwierzęcia (personalia oraz dane kontaktowe),
  • dane zwierzęcia (imię, rasa, płeć, umaszczenie, znaki szczególne),
  • oznakowanie umożliwiające identyfikacje zwierzęcia (numer czipu lub tatuażu oraz informacje, gdzie znajduje się czip/tatuaż),
  • dane i podpis lekarza wystawiającego paszport dla zwierząt,
  • dane dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie,
  • dane o innych szczepieniach, profilaktyce oraz o leczeniu chorób i zakażeń innych niż wścieklizna.

Co istotne, choć posiadanie paszportu dla zwierząt jest uregulowane prawnie, to przed podróżą z pupilem należy sprawdzić dokładne wymogi dotyczące podróżowania z zwierzęciem po danym kraju – te mogą bowiem nieznacznie się od siebie różnić. W niektórych przypadkach, poza samym paszportem, istnieją dodatkowe obostrzenia dotyczące wjazdu pupila na teren obcego państwa – dla przykładu w Irlandii konieczne jest odrobaczanie psa. Co więcej, w przypadku wyjazdu z pupilem poza kraje UE mogą wystąpić dodatkowe procedury lub dokumenty, które muszą być zatwierdzone przez organy weterynaryjne.

Wyrobienie paszportu dla psa i kota – Warszawa Mokotów

Paszport dla kota i psa – dlaczego warto wyrobić paszport dla zwierząt?

Jeśli chcesz zabrać swojego pupila na pełną przygód podróż za granicę, musisz posiadać paszport dla zwierząt domowych.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 044 veterinary

Zgodność z przepisami:

Posiadanie paszportu dla psa i kota przy przekraczaniu granicy jest obowiązkiem opiekuna zwierzęcia, wynikającym z Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 577/2013. Brak dokumentu może skutkować zawróceniem go do kraju, z którego wyjechało, poddaniem go obowiązkowej kwarantannie do czasu spełnienia wymogów, a w skrajnych przypadkach nawet eutanazją czworonoga.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 031 cat

Łatwość podróżowania:

Posiadanie paszportu dla psa i kota znacznie ułatwia proces przekraczania granic, ponieważ wszystkie ważne informacje są zawarte w jednym dokumencie. Usprawnia to kontrolę weterynaryjną na granicach i zapewnia zgodność z przepisami dotyczącymi podróżowania z zwierzęciem.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 039 vaccination

Aktualne informacje zdrowotne:

Paszport dla psa lub kota zawiera wszystkie niezbędne informacje o aktualnych szczepieniach, przeprowadzonym leczeniu, a także o oznaczeniu identyfikacyjnym, co może być istotne w przypadku sytuacji awaryjnych lub potrzeby wizyty u lekarza weterynarii podczas podróży.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 050 veterinarian

Odzyskanie zgubionego zwierzęcia:

Paszport dla psa bądź paszport dla kota zawiera również informacje kontaktowe właściciela, co znacznie ułatwia odnalezienie zgubionego zwierzęcia podczas podróży. Dzięki paszportowi nie ma problemu z szybką identyfikacją opiekuna zwierzęcia, co jest istotne w tak stresujących momentach.

Jak wygląda procedura wystawiania paszportu dla zwierząt?

Procedura wystawiania paszportu dla psa lub kota to przede wszystkim:

  • wizyta w gabinecie weterynaryjnym – podczas wizyty lekarz weterynarii oceni ogólny stan zdrowia pupila i przygotuje harmonogram szczepień niezbędnych do wystawienia paszportu oraz sprawdzi oznaczenie identyfikacyjne. Na taką wizytę należy więc zabrać całą dokumentację medyczną pupila.
  • oznaczenie identyfikacyjne – jeśli zwierzę nie posiada oznaczenia, takiego jak czip czy tatuaż, konieczne będzie wszczepienie mikroczipa zawierającego unikalny numer identyfikacyjny.
  • zaszczepienie przeciwko wściekliźnie – zwierzę musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, lekarz weterynarii wykonana podstawowe szczepienia psa lub kota (można podlinkować).
  • wypełnienie dokumentów – po dokonaniu wszystkich formalności, lekarz weterynarii wypełni dokumenty paszportowe, uwzględniając niezbędne informacje na temat właściciela i zwierzęcia.
  • wydanie paszportu – po wypełnieniu dokumentów, weterynarz wyda paszport dla psa lub paszport dla kota.
  • aktualizacje paszportu i kontrola weterynaryjna – warto pamiętać, że w miarę upływu czasu konieczne jest aktualizowanie informacji w paszporcie, zwłaszcza jeśli chodzi o szczepienia. Regularne wizyty internistyczne w gabinecie weterynaryjnym (można podlinkować) pomagają utrzymać paszport w aktualnym stanie.

Wyrobienie paszportu dla zwierząt Mokotów – zapraszamy do kontaktu!

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - KoniczynaVET Weterynarz Warszawa Mokotow 31
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - KoniczynaVET Weterynarz Warszawa Mokotow 20
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - plus 2

Paszporty dla zwierząt – co warto wiedzieć.

Pamiętaj, że paszport dla zwierząt może być wydany w kilkanaście minut, natomiast na jego uprawomocnienie często należy czekać znacznie dłużej (np. w przypadku pierwszego szczepienia na wściekliznę paszport staje się ważny po 21 dniach), w związku z czym nie warto odkładać wyrobienia paszportu na ostatnią chwilę.

Mimo unijnych przepisów, wiele państw ma nieco odmienne zasady wpuszczania zwierząt na terytorium kraju – przed podróżą warto więc zapoznać się z tymi zasadami na oficjalnej stronie (np. na www.gov.pl), aby mieć pewność, że spełniliśmy wszystkie wymogi danego państwa.

Trzeba również wiedzieć, że zarówno do wystawania paszportów dla zwierząt, jak i do wykonywania wpisów do paszportu są upoważnieni tylko lekarze weterynarii posiadający odpowiednie uprawnienia. Wykaz upoważnionych podmiotów znajdziesz na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Kontakt

Zadzwoń i umów się na wizytę

Godziny otwarcia

  • Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
  • Piątek 8:00 – 18:00

Telefon kontaktowy

Dane adresowe

Formularz

Wypełnij formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych