Instagram Ikona KoniczynaVET
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - koniczyna shape

Szczepienia psów Warszawa Mokotów

Szczepienia psów mają na celu ochronę pupili przed różnymi chorobami zakaźnymi. Sprawdź, jak powinien wyglądać terminarz szczepień psa.

Umów wizytę on-line
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - KoniczynaVET Weterynarz Warszawa Mokotow 26
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love2

Szczepienie psa – co to jest? Kiedy należy umówić psa na szczepienie?

Szczepionki dla zwierząt zawierają znikome ilości unieszkodliwionych wirusów, bakterii bądź innych czynników chorobotwórczych. Pobudzają więc układ odpornościowy pupila do produkcji przeciwciał, mających zdolność do zwalczania infekcji, tym samym nie dopuszczając do rozwoju chorób.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - krokti left
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love

Pierwsze szczepienia psa powinno mieć miejsce już w okresie szczenięcym. Szczepienia dla szczeniąt obejmują:

  • 1 szczepienie na parwowirozę,
  • 2 szczepienie na nosówkę,
  • 3 szczepienie na adenowirusa typu II (chorba Rubartha),
  • 4 szczepienie na wirus parainfluenza typu II.

Co istotne, pierwsze szczepienie okresu szczenięcego musi odbyć się pomiędzy 6-8 tygodniem życia. Kolejna wizyta szczepienna psa powinna mieć miejsce między 9-11 tygodniem życia, a trzecia dawka musi zostać podana między 12-15 tygodniem życia. Do 16 tygodnia życia powinno wykonać się także szczepienie na wściekliznę, a ostatnią dawkę szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym psów należy podać między 15-18 tygodniem życia. Następnie po roku od ostatniego szczepienia, powinna zostać podana dawka przypominająca. Kolejno należy szczepić psy na choroby zakaźna raz na 3 lata.

Musisz pamiętać, że szczepienie na wściekliznę jest obowiązkowym szczepieniem w Polsce i trzeba wykonywać je raz w roku u każdego psa powyżej 16 tygodnia życia. Poza szczepieniami obowiązkowymi istnieją również szczepienia dodatkowe dla psów, które wykonujemy po konsultacji z lekarzem.

Obowiązkowe i zalecane szczepienia psa – Warszawa Mokotów

Szczepienie psa – dlaczego warto?

Regularne szczepienia psów są kluczowe dla utrzymania zdrowia pupila i przyczyniają się do kontroli rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 039 vaccination

Ochrona przed chorobami zakaźnymi:

Szczepienia psów pomagają w ochronie przed chorobami zakaźnymi, takimi jak wścieklizna, parwowiroza, nosówka, wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) i wiele innych. Musisz wiedzieć, że choroby te mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 038 vaccination 1

Ochrona zdrowia zwierząt i ludzi:

Przesadnym nie będzie stwierdzenie, że szczepienia przeciwko wściekliźnie są kluczowe dla ochrony zdrowia publicznego. Wścieklizna jest chorobą przenoszoną na ludzi oraz zwierzęta i to właśnie szczepienia zwierząt domowych pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wścieklizny.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 039 vaccination

Bezpieczeństwo opiekunów zwierząt:

W przypadku chorób przenoszonych z psów na ludzi (jak np. wścieklizna czy leptospiroza), szczepienia pomagają w ochronie opiekunów zwierząt przed zakażeniem i przyczyniają się do bezpieczeństwa całej rodziny.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 038 vaccination 1

Unikanie kosztownego leczenia:

Leczenie chorób zakaźnych jest kosztowne i czasochłonne (oraz często niestety może zakończyć się niepomyślnie). Szczepienia ochronne dla psów stanowią skuteczne narzędzie prewencyjne, które pomaga unikać kosztownego leczenia i stresujących dla pupila interwencji medycznych.

Jak wygląda szczepienie psa?

Szczepienie psów jest procedurą przeprowadzaną przez lekarza weterynarii, a proces ten może się nieznacznie różnić w zależności od rodzaju szczepionki.

Niemniej pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem, podczas której weterynarz oceni ogólny stan zdrowia psa, zapyta o historię medyczną i styl życia zwierzęcia. Lekarz weterynarii wykonuje szczepienia według ustalonego wcześniej harmonogramu szczepień, uwzględniającego rodzaj szczepionki, wiek psa, ryzyko zakażenia w danym regionie, styl życia i inne czynniki indywidualne.

Podobnie, jak w przypadku ludzi, szczepionki dla psów w większości są podawane za pomocą strzykawki i igły. Szczepionki mogą być podawane podskórnie, domięśniowo, ale także doustnie czy donosowo – w zależności od rodzaju preparatu.

Warto pamiętać, że po podaniu szczepionki pies może wykazywać pewne reakcje, takie jak obrzęk czy niewielkie podrażnienie w miejscu iniekcji, ale również obrzęk pyska czy pokrzywka, które powinny skłonić właściciela do jak najszybszego pojawienia się w gabinecie . Lekarz zawsze przekaże wszelkie informacje o możliwych dolegliwościach oraz działaniach niepożądanych.

Szczepienia szczeniąt i psów dorosłych – Warszawa Mokotów

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - KoniczynaVET Weterynarz Warszawa Mokotow 29
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - KoniczynaVET Weterynarz Warszawa Mokotow 25
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - plus 2

Szczepienia psów – co warto wiedzieć.

Pierwsze szczepienie psa powinno odbyć się po dokładnym sprawdzeniu jego stanu zdrowia. Dodatkowo około tydzień przed przyjęciem szczepionki pies powinien otrzymać preparat na odrobaczenie.

Jeżeli pies choruje przewlekle i przyjmuje leki, należy o tym powiadomić lekarza przed wizytą – w niektórych przypadkach konieczne może być odstawienie niektórych leków przed podaniem szczepionki.

Przed szczepieniem pies nie musi być na czczo, nie jest jednak wskazane poddawanie pupila szczepieniu bezpośrednio po podaniu posiłku

Kontakt

Zadzwoń i umów się na wizytę

Godziny otwarcia

  • Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
  • Piątek 8:00 – 18:00

Telefon kontaktowy

Dane adresowe

Formularz

Wypełnij formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych