Diagnostyka nowotworów kota i psa – co to jest? Kiedy należy umówić wizytę?
Diagnostyka nowotworów u psów i kotów to proces oceny, identyfikacji i charakteryzacji zmian nowotworowych w organizmach zwierząt. Jest to kluczowy krok w ustaleniu rodzaju i zaawansowania choroby, pozwalający na opracowanie skutecznego planu leczenia.
W większości przypadków do weterynarza onkologa kierujemy się w sytuacji, gdy skieruje nas tam weterynarz internista bądź gdy wyczujemy na ciele zwierzęcia guz lub inną zmianę. Co istotne, diagnostyka nowotworów u zwierząt obejmuje różne metody i techniki mające na celu precyzyjne określenie obecności oraz właściwości zmiany nowotworowej. Bardzo pomocnymi badaniami są m.in.:
- badania krwi zwierząt,
- badanie USG zwierząt,
- badanie radiologiczne zwierząt,
- badanie cytologiczne zwierząt,
- badanie histopatologiczne zwierząt.
Diagnostyka nowotworów u zwierząt Warszawa – umów pupila na wizytę!
Diagnostyka nowotworów psa i kota – dlaczego warto?
Warto pamiętać, że niektóre nowotwory u zwierząt mogą być całkowicie wyleczone. Oczywiście największe szanse są wtedy, gdy choroba zostanie zdiagnozowana na wczesnym etapie. Dlatego jak najszybsze umówienie zwierzęcia na diagnozę nowotworu jest kluczowym krokiem w zapewnieniu mu długiego życia.
Wczesna diagnoza:
W przypadku wielu chorób nowotworowych, wczesna diagnoza może znacznie poprawić prognozę i skuteczność leczenia. Im szybciej zidentyfikuje się obecność nowotworu, tym wcześniej można podjąć odpowiednie kroki terapeutyczne.
Spersonalizowany plan leczenia:
Diagnoza nowotworu u zwierząt pozwala na opracowanie planu leczenia, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia zwierzęcia. Obecnie dostępnych jest wiele form terapii, jak operacje chirurgiczne zwierząt, chemioterapia zwierząt czy radioterapia zwierząt.
Monitorowanie skuteczności leczenia:
Po wdrożeniu terapii, regularne kontrole i badania diagnostyczne zwierząt pozwalają na monitorowanie skuteczności leczenia, a w razie konieczności na dostosowywanie planu terapeutycznego. Tym samym szanse na całkowite wyleczenie czworonoga rosną.
Lepsza jakość życia:
W przypadku niektórych nowotworów, wczesna diagnoza i leczenie mogą pomóc w zatrzymaniu postępu choroby, minimalizacji bólu oraz poprawie jakości życia zwierzęcia. To szczególnie ważne w przypadku nowotworów, które mogą wpływać na komfort i samopoczucie pupila.
Jak wygląda diagnostyka nowotworów u zwierząt?
Diagnoza nowotworów u zwierząt obejmuje różne procedury – od badania krwi, przez USG, na biopsji kończąc. Co istotne, to właśnie biopsja zwierząt jest jedną z kluczowych procedur diagnostycznych w przypadku chorób nowotworowych zwierząt. Jak wygląda biopsja zwierząt? Wiele zależy od obszaru, który musimy zdiagnozować. W przypadku np. biopsji guza skóry nie ma konieczności znieczulenia czworonożnego pacjenta, a sama procedura pobrania biopsji odbywa się w czasie trwania wizyty.
Jednak niektóre rodzaje biopsji oraz wykonanie wycinków wymagają znieczulenia. Jeśli planowana jest właśnie taka procedura, to zwierzę powinno zjawić się w Gabinecie na czczo (pupil nie powinien przyjmować pokarmu przez około 6-8 godzin przed wizytą). Taka biopsja zwierząt, wraz z wybudzeniem po zabiegu, zajmuje nawet do kilku godzin.
Niemniej jednak to właśnie pogłębiona diagnostyka nowotworów u zwierząt pozwala lekarzowi weterynarii na dokładne rozpoznanie choroby i opracowanie spersonalizowanego planu leczenia dla danego przypadku.
Diagnostyka onkologiczna zwierząt Warszawa Mokotów – skontaktuj się z nami!
Diagnostyka nowotworów zwierząt – co warto wiedzieć.
Na wizycie lekarz weterynarii może zlecić dodatkowe badania, jak np. pobranie krwi, USG czy biopsja, warto więc, by zwierzę było na czczo (przez około 6-8 godzin).
Każdorazowo lekarz weterynarii przekaże szczegółowe zalecenia dotyczące zarówno przygotowania do wizyty, jak i opieki nad pupilem po przeprowadzonych procedurach.
Rozumiemy, że diagnoza nowotworu u zwierzaka jest trudnym doświadczeniem dla opiekuna. Dlatego nasi specjaliści szczegółowo odpowiedzą na wszystkie pytania właścicieli zwierząt, zarówno te dotyczące choroby, jak i leczenia.
Zadzwoń i umów się na wizytę
Godziny otwarcia
- Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
- Piątek 8:00 – 18:00
Telefon kontaktowy
Adres e-mail
Dane adresowe
-
ul. Białej Koniczyny 15/L1, 02-757 Warszawa
(wejście od ul. Srebrnych Świerków)