Lamblioza (giardioza) u zwierząt to powszechna choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Giardia intestinalis (znane również pod nazwami Giardia duodenalis lub Giardia lamblia). Niestety lamblioza u psów i kotów stanowi w obecnych czasach bardzo duży problem. Jak chronić zwierzęta przez giardiozą? Jak wyglądają objawy lambliozy u psów i kotów? Jak wygląda leczenie giardii u psów i kotów? Dziś odpowiemy na najważniejsze pytania – zapraszamy do artykułu.
Jak zwierzęta zarażają się lambliozą?
Giradia intestinalis lub Giardia lamblia u psa i kota to jednokomórkowy pasożyt wywołujący nieprzyjemną i niestety groźną chorobę. Do zakażenia dochodzi drogą fekalno-oralną, poprzez połknięcie cyst pierwotniaka, co w praktyce wcale nie jest trudne. Istnieje kilka dróg, którymi zwierzęta mogą się zarazić np.:
- spożycie zanieczyszczonej wody – woda w kałużach, stawach, rzekach czy jeziorach może zawierać cysty Giardia. Nawet jeśli zainfekowane zwierzę nie odda kału bezpośrednio do zbiornika, cysty mogą się tam przedostać np. w wyniku spływów wody deszczowej z zanieczyszczonych terenów. Co istotne, cysty Giardii potrafią przetrwać w wodzie przez nawet przez kilka miesięcy.
- zjedzenie zanieczyszczonego pokarmu – zwierzęta mogą przypadkowo spożyć cysty pasożyta, jedząc pokarm, na którym osadził się pasożyt. Cysty lamblii są mikroskopijne, dlatego nie jesteśmy w stanie dostrzec ich gołym okiem.
- kontakt z zanieczyszczoną ziemią, trawą i innymi powierzchniami – zwierzęta mogą zarażać się przez kontakt z cystami Giardia obecnymi na trawie czy w ziemi –wystarczy, że poliżą zainfekowaną powierzchnię.
- bezpośredni kontakt z zainfekowanymi zwierzętami – kontakt z zainfekowanymi osobnikami również jest niebezpieczny. Niestety lizanie bądź intensywne wąchanie odchodów zainfekowanych zwierząt nie należy do rzadkości.
Co istotne, giardią zarazić może się nie tylko pies i kot, ale także człowiek – inwazja może być przenoszona przez kontakt bezpośredni pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Łatwo jest wyobrazić sobie sytuację, kiedy po pogłaskaniu pupila (na którego sierści mogą znajdować się cysty Giardii) nie umyjemy rąk i nieświadomi niczego wprowadzimy Giardię do naszego organizmu. Warto więc pamiętać o podstawowych środkach higieny osobistej posiadając w domu wychodzące zwierzaki.
Dlaczego Giardia jest niebezpieczna dla zwierząt?
Cysty Giardii są oporne na kwas żołądkowy, dlatego bez problemu docierają aż do jelita cienkiego, uszkadzając jego nabłonek. W wyniku uszkodzenia mikrokosmków jelit, pojawiają się zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych. Dodatkowo zaburzone jest fizjologiczne wydzielanie różnych substancji przez zdrowy nabłonek. W związku z tym może pojawić się biegunka sekrecyjna. Na skutek intensywnej biegunki może dojść do odwodnienia. Co więcej, przy inwazji Giardii dochodzi do obniżenia aktywności lipazy (enzymu trawiącego tłuszcz), a co za tym idzie – osłabienia trawienia lipidów i w wielu przypadkach pojawienia się tzw. tłuszczowych stolców.
W wyniku tych problemów, zwierzęta mogą cierpieć na niedobory pokarmowe, co może osłabić ich odporność i ogólny stan zdrowia. U młodych lub osłabionych zwierząt mogą pojawić się objawy niedożywienia oraz trudności w prawidłowym rozwoju.
Objawy lambliozy u psa i kota
Typowe objawy Giardii u zwierząt to przede wszystkim:
- biegunka,
- utrata wagi lub problemy z przyrostem masy,
- bolesność brzucha,
- spadek energii i obniżona aktywność,
- pogorszenie stanu okrywy włosowej,
- rzadziej wymioty i utrata apetytu.
Co ważne, giardioza u zwierząt może również przebiegać bezobjawowo! Nosiciele bezobjawowi nadal jednak rozsiewają pasożyty, dlatego tak ważne są profilaktyczne badania kału, nawet u zwierząt regularnie odrobaczanych i niewykazujących żadnych objawów chorobowych.
Diagnostyka lambliozy u zwierząt
Podstawą do diagnozy Giardii u zwierząt, tak jak w przypadku wielu innych chorób pasożytniczych, jest badanie laboratoryjne kału. Istnieje wiele metod wykrywania Giardii u psów i kotów, m.in.:
- testy ELISA,
- szybkie testy wykrywające antygen Giardii w kale,
- testy PCR.
Natomiast złotym standardem (zarówno w medycynie weterynaryjnej, jak i medycynie ludzkiej) jest niezmiennie badanie mikroskopowe na obecność cyst lub trofozoitów Giardii.
Jak wyleczyć lambliozę u zwierząt?
Pozbycie się pierwotniaka giardii z domu i środowiska niestety nie należy do najprostszych. Jeżeli u Twojego pupila badanie parazytologiczne kału wykazało obecność Giardii, następnym krokiem jest wizyta u lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz omówi zalecenia dotyczące kąpieli, probiotykoterapii i dalszego postępowania. Aby pozbyć się Giardii u zwierząt i skutecznie wyleczyć lambliozę (giardiozę), konieczne jest zastosowanie kompleksowego podejścia, które obejmuje leczenie farmakologiczne, odpowiednie środki higieniczne i zapobieganie ponownemu zakażeniu.
Podsumowując, lamblioza (giardioza) to pasożytnicza choroba przewodu pokarmowego wywoływana przez pierwotniaka Giardia. Zakażenie najczęściej następuje poprzez spożycie cyst pasożyta znajdujących się w zanieczyszczonej wodzie, pokarmie, glebie i na innych skażonych powierzchniach. Objawy lambliozy obejmują biegunkę, utratę masy ciała oraz ogólne osłabienie. Zdarza się jednak, że zwierzęta mogą być nosicielami bezobjawowymi, co stanowi zagrożenie dla innych zwierząt i ludzi. Warto więc wykonywać regularne badania kału u zwierząt, by w razie zakażenia, jak najszybciej pomóc pupilowi. Jeśli z kolei zauważyłeś u swojego zwierzaka objawy lamblii tym bardziej nie zwlekaj – umów pupila na wizytę! Lekarz weterynarii sprawdzi stan zdrowia pupila, skieruje go na odpowiednie badania i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie.
Źródła:
https://plmhp.platform.vetoquinol.com/porady/robaki-jelitowe-i-pierwotniaki-giardia-u-psow
https://magwet.pl/25270,trudnosci-w-diagnostyce-inwazji-giardia-intestinalis-u-psow-i-kotow-wyniki-falszywie-dodatniehttps://magwet.pl/wpd/38043,giardioza-u-psow?srsltid=AfmBOoq9mroLNMlhoKtqEiMjUQgz-YngIyI82RqSRMJDihcIeWXmhcaC
Kontakt
Zapraszamy do kontaktu z KoniczynaVET
Godziny otwarcia
- Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
- Piątek 8:00 – 18:00
Telefon kontaktowy
Adres e-mail
Dane adresowe
-
ul. Białej Koniczyny 15/L1, 02-757 Warszawa
(wejście od ul. Srebrnych Świerków)
- Nasz gabinet
- Parking dla klientów