Instagram Ikona KoniczynaVET
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - koniczyna shape

Badanie histopatologiczne zwierząt Warszawa Mokotów

Badania histopatologiczne zwierząt są kluczowe w postawieniu dokładnej diagnozy i ustaleniu najlepszego planu leczenia dla pupila. Sprawdź, co na ten temat mówi nasz weterynarz onkolog.

Umów wizytę on-line
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - KoniczynaVET Weterynarz Warszawa Mokotow 95
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love2

Histopatologia zwierząt domowych – co to jest? Kiedy należy umówić wizytę?

Badanie histopatologiczne zwierząt to procedura diagnostyczna, która polega na mikroskopowej analizie struktury komórek i tkanek pobranych od zwierzęcia. Badanie to jest szczególnie przydatne w przypadku podejrzeń o nowotwory, zapalenia lub inne zmiany patologiczne, które nie mogą być jednoznacznie zidentyfikowane na podstawie badań obrazowych, takich jak np. badania rentgenowskie czy ultrasonograficzne czy objawów.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - Badania histopatologiczne drugie zdjecie
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love

Histopatologia zwierząt pozwala na rozpoznanie zmian zapalnych, rozrostowych, przerostowych i nowotworowych. Wykonujemy ją więc przede wszystkim:

 • gdy u zwierzęcia podejrzewa się obecność nowotworu, aby dokonać dokładnej identyfikacji rodzaju nowotworu, jego charakteru i stopnia złośliwości,
 • w przypadku problemów z układem pokarmowym badanie histopatologiczne tkanki jelitowej może pomóc w identyfikacji chorób zapalnych, chorób autoimmunologicznych czy nowotworów,
 • po usunięciu narządu lub fragmentu narządu w wyniku zabiegu chirurgicznego z powodu choroby, aby dokładnie przeanalizować tkanki w celu ustalenia przyczyn zmian patologicznych,
 • w przypadku podejrzenia o przewlekłe lub rozległe zapalenie tkanek, celem dokładniejszej oceny charakterystyki procesu zapalnego,
 • gdy wyniki badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, wykazują istotne zmiany w tkankach (badanie histopatologiczne dostarczy dokładniejsze wyniki),
 • w przypadku zmian skórnych, takich jak guzy czy zmiany strukturalne, aby dokonać dokładniejszej oceny charakterystyki zmiany.

Warto pamiętać, że na badanie histopatologiczne zwierząt domowych kieruje lekarz weterynarii.

Badanie histopatologiczne zwierząt – Gabinet Weterynaryjny Warszawa Mokotów

Badanie histopatologiczne zwierząt – dlaczego warto?

Badania histopatologiczne psów i kotów umożliwiają szczegółową analizę tkanki na poziomie mikroskopowym, co pozwala na identyfikację zmian patologicznych, nowotworów i innych schorzeń.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 047 stethoscope

Identyfikacja nowotworów:

Analiza mikroskopowa tkanki umożliwia dokładną identyfikację komórek, a co za tym idzie rodzaju nowotworu, jego charakteru i stopnia złośliwości. Dlatego badanie histopatologiczne zwierząt jest niezbędne w przypadku podejrzenia obecności nowotworu.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 044 veterinary

Dokładna diagnoza chorób:

Badanie histopatologiczne kota i psa umożliwia dokładniejszą diagnozę w porównaniu do wielu innych metod diagnostycznych. Analiza struktury komórkowej i tkanek pod mikroskopem pozwala na identyfikację patologii na poziomie komórkowym, co jest kluczowe dla precyzyjnego ustalenia rodzaju choroby.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 032 insurance

Planowanie leczenia:

Na podstawie wyników badania histopatologicznego lekarz weterynarii jest w stanie dostosować plan leczenia do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, uwzględniając rodzaj choroby i stopień jej zaawansowania.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 038 vaccination 1

Poprawa rokowań:

Badanie histopatologiczne zwierząt domowych pozwala na wczesne wykrywanie potencjalnie poważnych problemów zdrowotnych, co może znacznie poprawić rokowanie pacjenta. Warto bowiem pamiętać, że w leczeniu onkologicznym szybkie wdrożenie terapii jest bardzo ważnym czynnikiem.

Jak wygląda badanie histopatologiczne zwierząt?

Pobranie próbek do badania histopatologicznego u zwierząt odbywa się w znieczuleniu metodą:

 • biopsji gruboigłowej specjalnym trepanem
 • pobrania wycinka tkanki chirurgicznie,
 • śródoperacyjnie podczas usuwania zmiany.

Szczegółowe informacje dotyczące metody oraz przygotowania pacjenta do pobrania próbki przekazuje lekarz weterynarii na wizycie poprzedzającej badanie.

Warto wiedzieć, że ze względu na obróbkę, barwienia i przygotowanie preparatu, czas oczekiwania na wynik badania histopatologicznego zwierząt wynosi od 2 do 4 tygodni.

Gabinet Weterynaryjny Warszawa Mokotów – badania histopatologiczne zwierząt.

Badanie histopatologiczne zwierząt – jak się przygotować?

Poinformuj lekarza weterynarii o wcześniejszych problemach zdrowotnych czy stosowanych lekach. Takie informacje mogą pomóc w interpretacji wyników badania histopatologicznego.

W zależności od procedury i obszaru, który ma być zbadany, konieczne będzie zastosowanie znieczulenia ogólnego lub miejscowego. Warto więc, by zwierzę na wizytę stawiło się na czczo (lekarz przekaże dokładne informacje przed badaniem).

Po pobraniu próbki tkanek, zwierzę powinno być monitorowane pod kątem ewentualnych działań niepożądanych, takich jak krwawienie czy infekcja. Po każdym badaniu lekarz przekazuje opiekunom szczegółowe zalecenia.

 

Kontakt

Zadzwoń i umów się na wizytę

Godziny otwarcia

 • Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
 • Piątek 8:00 – 18:00

Telefon kontaktowy

Dane adresowe

Formularz

Wypełnij formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych