Pomiar ciśnienia u kota i psa – co to jest? Kiedy należy umówić wizytę?
Pomiar ciśnienia u zwierząt, inaczej pomiar ciśnienia tętniczego u zwierząt, to ważne narzędzie diagnostyczne wykorzystywane przez lekarzy weterynarii do monitorowania zdrowia zwierząt oraz diagnozowania różnych stanów chorobowych.
Mierzenie ciśnienia krwi u zwierząt domowych obejmuje dwa główne pomiarowe parametry:
- ciśnienie skurczowe – ciśnienie wywierane na ścianki naczyń krwionośnych w momencie skurczu serca, gdy krew jest pompowana z serca do reszty organizmu.
- ciśnienie rozkurczowe – ciśnienie na naczynia krwionośne w momencie, gdy serce jest w fazie rozkurczu mięśnia sercowego, czyli między skurczami.
Warto wiedzieć, że nadciśnienie tętnicze u zwierząt wiąże się z
ryzykiem powikłań tej przypadłości, dlatego warto raz na jakiś czas zbadać ciśnienie swojego pupila. U zwierząt zdrowych zaleca się przeprowadzenie takiego badania co najmniej raz do roku, u zwierząt powyżej 7 roku życia co pół roku, a u pacjentów ze stwierdzonymi chorobami wewnętrznymi nawet raz na 3 miesiące.
Oczywiście pomiar ciśnienia u zwierząt domowych należy także wykonać, gdy te mają objawy kliniczne mogące sugerować nadciśnienie. Do takich objawów zaliczamy m.in.:
- duszności,
- szybkie męczenie się,
- osłabienie wzroku,
- oczopląs,
- drgawki,
- krwawienie z nosa,
- kręcenie się w kółko.
Pomiar ciśnienia u zwierząt Mokotów – umów pupila na wizytę!
Pomiar ciśnienia u psa i kota – dlaczego warto?
Pomiar ciśnienia u zwierząt jest jednym z wielu narzędzi diagnostycznych, które lekarze weterynarii wykorzystują do oceny zdrowia i monitorowania postępów w leczeniu. To także istotny element profilaktyki.
Diagnoza niewydolności nerek:
Najczęstszą przyczyną podwyższonego ciśnienia u psów i kotów jest ostra lub przewlekła niewydolność nerek. Pomiar ciśnienia pomoże w diagnostyce tej choroby.
Diagnoza innych jednostek chorobowych:
Wysokie ciśnienie u zwierząt może wskazywać także na inne toczące się w organizmie choroby, zwłaszcza choroby serca czy np. nadczynność tarczycy.
Wpływ na zdrowie pupila:
Nieleczone nadciśnienie tętnicze u zwierząt może mieć szkodliwy wpływ na układ krążenia i nerwowy pupila, może powodować także zaburzenia pracy nerek, mózgu i wzroku.
Edukacja opiekunów:
W przypadku zawyżonego poziomu ciśnienia krwi niewymagającego leczenia farmakologicznego, lekarz weterynarii podpowie, jak zmienić dietę pupila, by poprawić wyniki i samopoczucie zwierzaka.
Jak wygląda pomiar ciśnienia u psów i kotów?
Pomiar ciśnienia u zwierząt jest podobny do pomiaru ciśnienia u ludzi, choć oczywiście wymaga pewnych dostosowań ze względu na rozmiar i naturę zwierzęcia. Pomiar ciśnienia u psów i kotów przeprowadza się przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego mankietem oraz aparatu do pomiaru ciśnienia tętniczego.
Podczas procedury zwierzę powinno być spokojne i nieruchome – w związku z tym konieczne może być przytrzymanie zwierzęcia, jedocześnie podejście musi być delikatne, aby nie wywołać u pacjenta stresu. Badanie polega na owinięciu mankietu wokół ogona lub kończyny zwierzęcia (najczęściej kończyny przedniej) i stopniowym pompowaniu mankietu, aby zatrzymać przepływ krwi. Następnie, za pomocą aparatu do pomiaru ciśnienia, monitoruje się spadające ciśnienie w mankiecie.
Gabinet Weterynaryjny Warszawa Mokotów – zapraszamy do kontaktu!
Pomiar ciśnienia u zwierząt – co warto wiedzieć.
Wykonanie pomiaru ciśnienia krwi u kota lub psa nie jest skomplikowane i mocno przypomina badanie wykonywane ludziom.
Chcąc uzyskać wiarygodny pomiar, warto zadbać o poczucie bezpieczeństwa pupila i zapewnić mu względny spokój.
Prawidłowe ciśnienie krwi u psów mieści się w granicach 110-140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 55 do 80 mmHg dla rozkurczowego. W przypadku kotów za nadciśnienie uznaje się stan, w którym pomiar przekracza 180/120 mmHg.
Zadzwoń i umów się na wizytę
Godziny otwarcia
- Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
- Piątek 8:00 – 18:00
Telefon kontaktowy
Adres e-mail
Dane adresowe
-
ul. Białej Koniczyny 15/L1, 02-757 Warszawa
(wejście od ul. Srebrnych Świerków)