Instagram Ikona KoniczynaVET
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - koniczyna shape

EKG u zwierząt Warszawa Mokotów

EKG zwierząt to istotny element diagnostyki kardiologicznej, który pozwala na ocenę rytmu serca, przewodnictwa i innych parametrów elektrofizjologicznych serca. Sprawdź, kiedy należy umówić pupila na EKG.

Umów wizytę on-line
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - EKG pierwsze zdjecie 1
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love2
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - veterinarian shaves a small dog to connect electro 2023 11 27 05 35 01 utc
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - leg

EKG kota i psa – co to jest? Kiedy należy umówić wizytę?

Badanie EKG u zwierząt to istotna procedura diagnostyczna, która pozwala na pomiar i rejestrację elektrycznej aktywności serca u psów, kotów i innych zwierząt. Badanie EKG psów i kotów dostarcza cennych informacji na temat rytmu serca, przewodnictwa elektrycznego i ewentualnych nieprawidłowości w działaniu serca.

EKG psa i kota wykonujemy najczęściej przy

przy podejrzeniu zaburzeń rytmu serca, na przykład przy wysłuchanej arytmii. EKG przeprowadzane jest także w trakcie badania echokardiograficznego oraz podczas kwalifikacji anestezjologicznej do zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

Główne wskazania do EKG psa i kota to także:

  • kaszel i nagłe duszności,
  • ogólne osłabienie i zmęczenie,
  • utraty przytomności,
  • przyjmowanie leków, które mogą wpływać na aktywność serca,
  • choroby układowe wpływające na serce,
  • sine błony śluzowe,
  • zaburzenia elektrolitowe,
  • powiększenie sylwetki serca w RTG klatki piersiowej.

EKG serca zwierząt Mokotów – umów pupila na wizytę!

EKG u psa i kota – dlaczego warto?

Badania EKG u psów i kotów jest jednym z kluczowych narzędzi diagnostycznych w dziedzinie kardiologii weterynaryjnej. Pomaga lekarzom weterynarii zrozumieć pracę serca zwierzęcia, identyfikować ewentualne nieprawidłowości oraz podejmować dalsze kroki diagnostyczne i terapeutyczne.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 047 stethoscope

Diagnoza chorób serca:

Badanie EKG zwierząt może pomóc w diagnozie różnych schorzeń i chorób serca, jak zapalenie mięśnia sercowego, przerost serca i inne. EKG pozwala też na identyfikację nieprawidłowości w rytmie serca, jak tachykardia, bradykardia, migotanie przedsionków czy migotanie komór.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 044 veterinary

Monitorowanie serca:

U zwierząt z już zdiagnozowanymi chorobami serca badania EKG pozwala na monitorowanie pracy serca i skuteczności leczenia. To bardzo istotne, ponieważ leczenie chorób serca może wymagać dostosowywania dawek leków i innych terapii.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 032 insurance

Badania przesiewowe:

W przypadku niektórych ras i grup wiekowych zwierząt, szczególnie podatnych na problemy sercowe, badania EKG mogą być wykonywane jako badania przesiewowe. To może pomóc w identyfikacji problemów sercowych na wczesnym etapie.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 038 vaccination 1

Przed zabiegami chirurgicznymi:

Badanie EKG psa lub kota może być częścią przygotowań do planowanego zabiegu w narkozie, zwłaszcza jeśli istnieją pewne okoliczności sugerujące potrzebę monitorowania rytmu serca i aktywności kardiologicznej podczas zabiegu.

Jak wygląda badanie EKG u zwierząt?

Na badanie EKG kota lub psa zalecamy zabranie dokumentacji medycznej zwierzęcia. Lekarz weterynarii omówi z opiekunem wszystkie niepokojące objawy i wskazania, a następnie przejdzie do przeprowadzenia badania.

Badanie EKG u psa i kota wykonuje się w pozycji stojącej lub leżącej prawobocznej. Do skóry zwierzęcia, najczęściej do fałdów skóry na kończynach i na klatce piersiowej, podpina się klamerki (elektrody). Elektrody rejestrują elektryczne impulsy generowane przez serce w różnych fazach cyklu. Pomiar jest dokonywany przez określony czas, a dane są przekazywane do urządzenia rejestrującego. Wyniki zapisywane są na wykresie, który kolejno jest analizowany przez kardiologa weterynaryjnego.

Gabinet Weterynaryjny Warszawa Mokotów – zapraszamy do kontaktu!

EKG zwierząt – co warto wiedzieć.

Nie ma żadnych zaleceń dotyczących specjalnego przygotowania pacjenta do badania EKG.

Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, wymaga jednak współpracy ze strony czworonoga.

W przypadku niektórych zwierząt, zwłaszcza tych, które są niecierpliwe lub bardzo zestresowane, może być konieczne podanie leków wyciszających w celu uzyskania dokładnych wyników.

Kontakt

Zadzwoń i umów się na wizytę

Godziny otwarcia

  • Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
  • Piątek 8:00 – 18:00

Telefon kontaktowy

Dane adresowe

Formularz

Wypełnij formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych