Instagram Ikona KoniczynaVET
10 lipca 2024

Dlaczego pasty dla ludzi nie nadają się dla psów i kotów?

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - pasta dla psa koniczyna

Wiele osób może zastanawiać się, czy można używać pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi do czyszczenia zębów swojego pupila. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie. Produkty te różnią się składem chemicznym, co sprawia, że pasta dla ludzi może być szkodliwa dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Smak

Pasty do zębów dla ludzi często mają smak mięty, który jest odświeżający dla nas, ale niezbyt atrakcyjny dla zwierząt. Psy i koty preferują smaki mięsne lub rybne, które zachęcają je do mycia zębów. Dla wielu zwierząt smak mięty, anyżu, cytryny i innych ziół jest odrzucający.

Fluor

Fluor jest powszechnie dodawany do past do zębów dla ludzi, aby chronić zęby przed próchnicą i nadwrażliwością. Jednak u kotów próchnica praktycznie nie występuje, a u psów jest stosunkowo rzadka. Co więcej, fluor jest nefrotoksyczny (szkodliwy dla nerek) i nie powinien być połykany, co jest trudne do uniknięcia u zwierząt.

SLS (Sodium Lauryl Sulfate)

SLS to środki powierzchniowo czynne dodawane do past do zębów dla ludzi, które pomagają w tworzeniu piany. Choć to może poprawiać nasze wrażenia podczas mycia zębów, nie powinno być stosowane u zwierząt, które połykają pastę.

Chlorheksydyna

Chlorheksydyna jest częstym składnikiem zarówno past do zębów, jak i żeli do jamy ustnej dla ludzi i zwierząt. Przy regularnym stosowaniu może jednak powodować skutki uboczne, dlatego jej użycie powinno być ograniczone do szczególnych przypadków.

Środki Ścierne

Pasty do zębów dla ludzi często zawierają agresywne środki ścierne- szczególnie pasty wybielające czy dla palaczy, które mogą uszkodzić szkliwo przy regularnym stosowaniu. U zwierząt może to być jeszcze bardziej problematyczne, dlatego pasty dla nich zawierają tylko delikatne środki ścierne. Jak sprawdzić, czy pasta jest zbyt ścierna? Nałóż jej trochę na grzbiet dłoni i potrzyj – nie powinieneś czuć granulek.

Xylitol

Xylitol to substancja słodząca, która jest bezpieczna dla ludzi, ale toksyczna dla psów. Niekiedy zawarta w pastach dla ludzi.

Sposób użycia:

Krok 1: Przyzwyczajenie zwierzęcia do smaku pasty

Na początku pozwól swojemu psu lub kotu polizać niewielką ilość pasty z Twojego palca. To pomoże zwierzęciu przyzwyczaić się do nowego smaku i zrozumieć, że pasta jest bezpieczna i smaczna.

Krok 2: Delikatne rozprowadzanie pasty w całej jamie ustnej

  1. Nałóż niewielką ilość pasty na palec i delikatnie wmasuj ją w dziąsła i zęby zwierzęcia. Staraj się, aby doświadczenie było jak najbardziej pozytywne i spokojne.
  2. Powtórz ten krok kilka razy w ciągu kilku dni, aby zwierzę przyzwyczaiło się do nowej rutyny.

Krok 3: Użycie szczoteczki do zębów

Gdy Twój pupil zaakceptuje pastę i dotyk na dziąsłach, możesz przejść do użycia szczoteczki do zębów:

  1. Nałóż niewielką ilość pasty na wilgotną, miękką szczoteczkę.
  2. Delikatnie szczotkuj zęby zwierzęcia, wykonując małe, okrężne ruchy. Zacznij od kilku zębów i stopniowo zwiększaj zakres szczotkowania w miarę jak zwierzę przyzwyczaja się do tego procesu.
  3. Skup się na zewnętrznych powierzchniach zębów, gdzie najczęściej gromadzi się płytka nazębna.

Krok 4: Regularność

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, szczotkuj zęby swojego psa lub kota codziennie. Regularne szczotkowanie pomoże w zapobieganiu gromadzeniu się płytki nazębnej, kamienia oraz chorobom dziąseł, a także zapewni świeży oddech.

Podsumowanie

Pamiętaj, aby zawsze wybierać pasty do zębów przeznaczone specjalnie dla zwierząt. Pasty do zębów dla ludzi i zwierząt znacząco różnią się składem, dlatego nie powinno się stosować past dla ludzi (nawet dla dzieci) u psów i kotów. Pasta dla psa czy kota powinna być bezpieczna, ponieważ jest połykana. Wybieraj mądrze pastę do zębów dla swoich czworonożnych przyjaciół, sprawdzaj jej skład. Większość past dostępnych w internecie ma niestety nieodpowiedni skład.

Regularne mycie zębów psa czy kota pomoże w utrzymaniu ich zdrowia jamy ustnej, zapobiegając chorobom dziąseł i nieświeżemu oddechowi.

Wskazówki dodatkowe:

  • Cierpliwość: Przyzwyczajanie zwierzęcia do szczotkowania zębów może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy i stopniowo wprowadzaj nowe kroki.
  • Nagrody: Po każdym szczotkowaniu nagradzaj swojego pupila przysmakiem lub pochwałą czy ulubioną zabawką, aby doświadczenie było dla niego pozytywne.
  • Konsultacja z lekarzem weterynarii: Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zdrowia jamy ustnej Twojego zwierzęcia lub sposobu szczotkowania, skonsultuj się z nami.

W przypadku wątpliwości co do wyboru odpowiedniej pasty, zawsze możesz skonsultować się z naszymi specjalistami, lekarzami weterynarii w naszym Gabinecie KoniczynaVET lub zadzwoń w razie wątpliwości na recepcję pod numer +48 22 230 20 90.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z KoniczynaVET

Godziny otwarcia

  • Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
  • Piątek 8:00 – 18:00

Telefon kontaktowy

Dane adresowe

  • Nasz gabinet
  • Parking dla klientów