USG tarczycy kota i psa – co to jest? Kiedy należy umówić wizytę?
Badanie ultrasonograficzne tarczycy zwierząt to procedura diagnostyczna, w której wykorzystuje się fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, aby uzyskać obraz tarczycy. USG tarczycy jest wykorzystywane w celu oceny struktury, rozmiaru, kształtu i ewentualnych zmian w tarczycy zwierzęcia.
USG tarczycy wykonuje się przede wszystkim, gdy
badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe (rozpoznanie nadczynności tarczycy lub niedoczynności tarczycy). Jest również wykorzystywane podczas monitorowania chorób, diagnostyki chorób tarczycy czy guzów nowotworowych tarczycy. Warto wykonywać je również profilaktycznie np. przy okazji USG jamy brzusznej zwierząt.
Poza wskazaniami lekarza weterynarii, istnieją również objawy, które powinny skłonić opiekuna do zapisania psa lub kota na badanie USG tarczycy. Są to m.in.:
- nagły przyrost masy ciała lub nagła utrata wagi,
- nadmierne łaknienie lub utrata apetytu,
- osłabienie, apatia, zmęczenie,
- drżenie mięśni,
- nadmierne pragnienie lub częste oddawanie moczu,
- przerzedzenie lub wypadanie futra, matowa sierść,
- problemy skórne, jak suchość lub zmiany skórne,
- guzy lub powiększenie tarczycy,
- nadmierne pobudzenie, nerwowość, agresja.
USG tarczycy psa i kota Mokotów – umów pupila na wizytę!
USG tarczycy psa i kota – dlaczego warto?
Badanie USG tarczycy u zwierząt umożliwia diagnozowanie, monitorowanie i leczenie chorób tarczycy. Pomaga w zapewnieniu dobrostanu pupili i minimalizacji ryzyka powikłań związanych z chorobami tarczycy.
Diagnoza chorób tarczycy:
USG tarczycy psa i kota pozwala na ocenę struktur tego organu. Dzięki temu możliwe jest wykrycie guzów i zmian w tarczycy oraz innych patologii, które mogą prowadzić do poważnych chorób.
Monitorowanie leczenia:
U pacjentów z wcześniej zdiagnozowaną chorobą tarczycy badanie USG pozwala na ocenę efektywności leczenia oraz ewentualnych zmian w tarczycy w trakcie terapii.
Ocena zmian w szyi:
Oprócz samej tarczycy, badanie USG tarczycy zwierząt może wykryć inne zmiany w okolicach szyi, takie jak powiększone węzły chłonne, torbiele, guzy innego pochodzenia.
Poprawa komfortu życia:
Jeśli podczas badania zostaną wykryte zmiany w tarczycy, lekarz podejmie odpowiednie kroki w celu wyleczenia problemu, a tym samym znacząco poprawi się jakość życia pupila.
Jak wygląda badanie USG tarczycy u zwierząt?
USG tarczycy zwierząt zawsze poprzedza wywiad z opiekunem – lekarz weterynarii omówi wszystkie niepokojące objawy, a także sprawdzi dotychczasową hostorię leczenia i wyniki innych badań pupila. Warto dostarczyć także wszelkie informacje na temat leków, jakie zwierzę przyjmuje.
Badanie USG tarczycy u zwierząt przeprowadza się w pozycji leżącej lub stojącej. Weterynarz przesuwa sondę USG w okolicy tarczycy na szyi, w celu uzyskania obrazów struktury organu. W czasie badania lekarz uzyskuje obraz narządu tarczycy na monitorze. Dzięki temu ocenia ewentualne zmiany w tarczycy. Całe badanie USG tarczycy zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od skomplikowania przypadku i temperamentu zwierzęcia.
Na podstawie uzyskanych obrazów lekarz dokonuje interpretacji i oceny stanu tarczycy. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian, wyda zalecenia co do dalszego postępowania, jak np. pobranie próbek do badań laboratoryjnych, skierowanie na dalsze badania lub rozpoczęcie leczenia.
USG tarczycy kotów i psów Mokotów – zapraszamy do kontaktu!
USG tarczycy zwierząt – co warto wiedzieć.
USG tarczycy psów i kotów to procedura bezinwazyjna i bezbolesna, nie wymaga także specjalnego przygotowania pacjenta.
Jeśli poza USG tarczycy będzie wykonywane badanie USG jamy brzusznej lub pobieranie krwi, zwierzę powinno być na czczo min. 8 godzin przed wizytą.
Jeśli okrywa włosowa zwierzęcia uniemożliwia wykonanie USG tarczycy, wówczas lekarz pyta opiekuna o możliwość wygolenia w sierści okienka do badania.
Zadzwoń i umów się na wizytę
Godziny otwarcia
- Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
- Piątek 8:00 – 18:00
Telefon kontaktowy
Adres e-mail
Dane adresowe
-
ul. Białej Koniczyny 15/L1, 02-757 Warszawa
(wejście od ul. Srebrnych Świerków)