USG szyi kota i psa – co to jest? Kiedy należy umówić wizytę?
Badanie ultrasonograficzne (USG) szyi u kota lub psa to nieinwazyjna procedura diagnostyczna wykorzystująca fale dźwiękowe do wizualizacji struktur wewnętrznych szyi zwierzęcia. Głównym celem badania USG szyi jest ocena narządów i tkanek w tym obszarze, takich jak węzły chłonne, naczynia krwionośne i inne.
USG szyi zwierząt wykonujemy przede wszystkim
na zalecenie lekarza weterynarii, w sytuacji, gdy struktury i narządy w tym obrębie wymagają badania obrazowego. USG szyi zwierząt może być również wykorzystywane jako badanie kontrolne w celu oceny ogólnego stanu zdrowia tkanek w obszarze szyi, zwłaszcza u zwierząt o pewnym ryzyku chorób tarczycy lub guzów.
Istnieje także kilka objawów i sytuacji, które powinny skłonić opiekuna do umówienia pupila na USG szyi, jak np.:
- widoczne zmiany lub guzki w obrębie szyi,
- powiększone węzły chłonne,
- trudności z połykaniem,
- problemy z oddychaniem, duszność, sapanie,
- zachrypnięcie,
- nagła utrata masy ciała.
USG szyi psa i kota Mokotów
umów pupila na wizytęUSG szyi psa i kota – dlaczego warto?
Badanie USG szyi u zwierząt jest nieinwazyjne, a tym samym stosunkowo dobrze tolerowane przez pupili. Jednocześnie wyniki badania USG pomagają weterynarzowi zrozumieć stan zdrowia zwierzęcia i mogą wpłynąć na decyzje dotyczące leczenia lub dalszej diagnostyki.
Wyszukiwanie guzów lub zmian w węzłach chłonnych:
Badanie USG szyi zwierząt pomaga w wykryciu powiększonych węzłów chłonnych lub guzów, co z kolei może wskazywać na obecność stanów zapalnych, zakażeń lub nowotworów.
Ocena naczyń krwionośnych:
USG szyi zwierząt może pomóc w ocenie naczyń krwionośnych w obszarze szyi i wykryciu ewentualnych zmian w przepływie krwi.
Monitorowanie tkanek miękkich:
Badanie może być wykorzystane do monitorowania tkanek miękkich w obszarze szyi w celu wykrycia stanów zapalnych lub uszkodzeń.
Wzrost komfortu życia:
Zidentyfikowanie chorób i schorzeń umożliwi odpowiednie leczenie, a to z kolei znacząco poprawi stan zdrowia i jakość życia zwierzęcia.
Jak wygląda badanie USG szyi u zwierząt?
Badanie USG szyi zwierząt zawsze rozpoczynamy od pogłębionego wywiadu z opiekunem, podczas którego lekarz weterynarii omówi niepokojące dolegliwości i objawy, jakie wykazuje pupil oraz prześledzi dotychczasową historię leczenia zwierzaka.
Następnie na obszar szyi, który ma zostać zbadany, nakłada się żel ultrasonograficzny, który pomaga w przewodzeniu fal dźwiękowych. Do badania używa się sondy ultrasonograficznej, emitującej fale dźwiękowe, które odbijają się od narządów wewnętrznych. Obrazy w czasie rzeczywistym generowane przez sondę ultrasonograficzną są wyświetlane na monitorze. Weterynarz analizuje te obrazy, aby ocenić stan i wygląd struktur wewnętrznych oraz ewentualne zmiany patologiczne, takie jak guzy, torbiele bądź inne nieprawidłowości.
Na podstawie wyników badania USG szyi, lekarz weterynarii dokonuje diagnozy i ustala plan leczenia, jeśli to konieczne.
Gabinet Weterynaryjny Mokotów – zapraszamy do kontaktu!
USG szyi zwierząt – co warto wiedzieć.
USG szyi zwierząt to badanie nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, które nie wymaga specjalnego przygotowania czworonoga.
Jeśli jednak poza USG szyi planowane jest również USG jamy brzusznej zwierząt (można podlinkować), to zwierzę powinno być na czczo min. 8 godzin przed badaniem.
W przypadku, gdy okrywa włosowa zwierzęcia uniemożliwia wykonanie badania, konieczne może być wygolenie okienka (lekarz zawsze pyta opiekuna o zgodę).
Zadzwoń i umów się na wizytę
Godziny otwarcia
- Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
- Piątek 8:00 – 18:00
Telefon kontaktowy
Adres e-mail
Dane adresowe
-
ul. Białej Koniczyny 15/L1, 02-757 Warszawa
(wejście od ul. Srebrnych Świerków)