Chirurgia onkologiczna zwierząt – co to jest? Kiedy należy przeprowadzić u pupila operację?
Leczenie operacyjne nowotworów u zwierząt to procedura polegająca na chirurgicznym usunięciu zmienionych chorobowo tkanek lub narządów, w których rozwija się nowotwór. Jest to jedna z głównych metod terapeutycznych w dziedzinie onkologii weterynaryjnej.
Operacyjne leczenie nowotworów u zwierząt może być stosowane w różnych przypadkach – wiele zależy od rodzaju nowotworu, jego lokalizacji, stopnia zaawansowania choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Operacyjne leczenie nowotworów u zwierząt
jest zalecane przede wszystkim, gdy zmiany nowotworowe są łatwo dostępne i mogą zostać usunięte chirurgicznie bez zbytniego naruszania funkcji narządów wewnętrznych. W związku z tym operacje przeprowadza się najczęściej w przypadku nowotworów skóry (takich jak guzy, brodawki i inne zmiany nowotworowe), guzów sutka, nowotworów tkanki miękkiej (takich jak mięsaki czy naczyniaki), nowotworów wewnątrz jamy brzusznej i klatki piersiowej.
Warto jednak podkreślić, że operacyjne leczenie nowotworów u zwierząt nie zawsze jest możliwe lub zalecane (np. w sytuacjach, gdy nowotwór jest zbyt zaawansowany, a operacja mogłaby naruszyć funkcje życiowe zwierzęcia). W takich przypadkach lekarz weterynarii zastosuje inne metody leczenia, takie jak chemioterapia czy radioterapia (podlinkować obie usługi).
Operacja nowotworu u zwierząt – Warszawa Mokotów
Leczenie operacyjne nowotworów zwierząt – dlaczego warto?
Warto wiedzieć, że leczenie chirurgiczne nowotworów u zwierząt, w przypadku braku przeciwskazań, można przeprowadzać w każdym stadium choroby – również leczenie diagnostyczne czy paliatywne.
Skuteczność leczenia
Postępowanie chirurgiczne jest podstawową metodą leczenia chorób nowotworowych u zwierząt i charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością leczenia. W niektórych przypadkach najlepsze efekty leczenia będzie jednak wykazywać połączenie chirurgii z innymi metodami, jak radioterapia czy chemioterapia.
Możliwość całkowitego wyleczenia
Radykalne leczenie nowotworów u zwierząt pozwala na całkowite wyleczenie lub znaczne wydłużenie czasu remisji choroby. W tym wypadku wyróżnia się dwa rodzaje wycięć chorej tkanki: miejscowe (wycięcie guza bez zmian przerzutowych) oraz blokowe (wycięcie nowotworu z przerzutami i węzłami chłonnymi).
Poprawa jakości życia
Usunięcie nowotworu, zwłaszcza gdy powoduje ból u pupila lub wpływa na funkcje narządów wewnętrznych, może znacznie poprawić jakość życia zwierzęcia. Po leczeniu operacyjnym ból zostaje złagodzony, a u pacjenta obserwujemy poprawę apetytu i ogólnego samopoczucia.
Jak wygląda operacja nowotworu u zwierząt?
Procedura leczenia operacyjnego nowotworów u zwierząt będzie się różnić, w zależności od rodzaju operacji, stadium choroby, a także ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Niemniej można przyjąć, że chirurgiczne leczenie nowotworów u zwierząt obejmuje kilka kluczowych etapów:
- diagnostyka – operacje nowotworu u zwierząt zawsze poprzedza precyzyjna diagnoza, która może obejmować badanie fizyczne, badania obrazowe (np. rentgen, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny), badanie cytologiczne lub histopatologiczne.
- planowanie operacji – na podstawie diagnozy lekarz weterynarii opracowuje plan operacji, uwzględniający lokalizację zmiany nowotworowej, ewentualne przerzuty, a także stan zdrowia pacjenta.
- przygotowanie do operacji – przed operacją zwierzę zostanie poddane odpowiedniej ocenie, która obejmuje m.in. badania krwi, ocenę parametrów fizjologicznych, a w niektórych przypadkach także ECHO lub USG serca (można podlinkować) – te procedury są konieczne, aby zastosować odpowiednie znieczulenie u pacjenta. W naszym Gabinecie KoniczynaVET znieczulenie zawsze wykonywane jest przez anestezjologa i każdorazowo jest dobierane indywidualnie do pacjenta, jego stanu zdrowia, chorób, obciążeń oraz samego zabiegu.
- operacja i rekonwalescencja – w trakcie operacji chirurg usuwa nowotwór/zmienione chorobowo tkanki bądź obszary. Po operacji w zdecydowanej większości przypadków pacjenci wymagają 24 godzinnej hospitalizacji. Co istotne, nasz szpital przeznaczony jest wyłącznie dla zwierząt po operacjach – w tym czasie nie są do niego przyjmowani inni pacjenci, a podczas opieki pooperacyjnej w szpitalu obecny jest lekarz i technik weterynarii, którzy czuwają nad zwierzętami.
Leczenie operacyjne nowotworów u zwierząt – Warszawa Mokotów
Chirurgia onkologiczna zwierząt – co warto wiedzieć.
Pamiętaj, aby na wizytę przedoperacyjną zabrać całą dokumentację medyczną pupila. Przekaż lekarzowi weterynarii także wszystkie informacje o przyjmowanych lekach lub suplementach diety.
Przed operacją lekarz weterynarii może zalecić dodatkowe badania diagnostyczne, jak badania krwi, elektrokardiografia czy badania obrazowe, aby dokładnie ocenić stan zdrowia zwierzęcia.
Po opuszczeniu szpitala, postaraj się zapewnić zwierzakowi spokój i poczucie bezpieczeństwa. Stosuj się do zaleceń lekarza odnośnie diety, pielęgnacji, przyjmowania leków oraz wizyt kontrolnych.
Zadzwoń i umów się na wizytę
Godziny otwarcia
- Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
- Piątek 8:00 – 18:00
Telefon kontaktowy
Adres e-mail
Dane adresowe
-
ul. Białej Koniczyny 15/L1, 02-757 Warszawa
(wejście od ul. Srebrnych Świerków)