Instagram Ikona KoniczynaVET
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - koniczyna shape

Echo serca zwierząt Warszawa Mokotów

Echokardiografia, czyli nowoczesna technika obrazowa, jest niezwykle pomocna przy rozpoznaniu chorób układu krążenia zwierząt domowych. Sprawdź, co na temat badań serca u psów i kotów mówi nasz lekarz weterynarii.

Umów wizytę on-line
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - KoniczynaVET Weterynarz Warszawa Mokotow 151 scaled e1725955060590
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - love2
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - Echo serca drugie zdjecie 1
KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - leg

Echo serca kota i psa – co to jest? Kiedy należy umówić wizytę?

Echo serca u zwierząt to badanie ultrasonograficzne mające na celu ocenę budowy serca, ocenę pracy mięśnia sercowego i zastawek wewnątrzsercowych oraz ocenę przepływu krwi w obrębie przedsionków i komór serca.

Echo serca jest wykorzystywane przede wszystkim do diagnozowania

chorób serca u zwierząt, w tym wrodzonych wad serca, zastawkowych chorób serca, kardiomiopatii czy zapaleń osierdzia. Co więcej, u zwierząt z rozpoznaną chorobą serca, badanie to pozwala na monitorowanie postępu choroby i dostosowywanie leczenia w miarę potrzeb. Echo serca u zwierząt wykonuje się także w przypadku, gdy zwierzę ma być poddane zabiegowi chirurgicznemu. Echo serca psów i kotów warto jednak wykonywać nie tylko z zalecenia lekarza weterynarii, ale również profilaktycznie – przede wszystkim u zwierząt starszych, u zwierząt o szczególnym ryzyku (m.in. Cavalier King Charles Spaniel, Bokser, Mops czy Maine Coon) oraz u młodych zwierząt między 12–15 miesiącem życia (aby wykluczyć wady wrodzone układu krążenia).

Poza zaburzeniami anatomicznymi i czynnościowymi układu krążenia, wśród objawów, które mogą wskazywać na problemy sercowe u zwierząt i stanowić sygnał, że warto rozważyć badanie echo serca, warto wymienić:

  • nadmierne zmęczenie,
  • utrata apetytu i brak chęci do jedzenia,
  • kaszel,
  • trudności w oddychaniu, duszności lub przyspieszony oddech,
  • niebieskawe/sine błony śluzowe,
  • opuchnięty brzuchy lub obrzęk kończyn,
  • niedokrwistość,
  • apatia,
  • nagłe ataki słabości lub omdlenia.

Echo serca u psa i kota – dlaczego warto?

Echo serca psów i kotów jest ważnym narzędziem diagnostycznym i profilaktycznym, które pomaga lekarzowi weterynarii dokładnie ocenić stan serca i ustalić, czy jest ono źródłem problemów zdrowotnych pupila.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 047 stethoscope

Wczesne wykrywanie chorób serca:

Echo serca u psów i kotów pozwala na wczesne wykrycie różnych schorzeń serca, takich jak kardiomiopatia czy wady zastawek, a tym samym na szybkie podjęcie leczenia.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 044 veterinary

Ocena ogólnego stanu serca:

Echo serca zwierząt dostarcza informacji na temat wielkości i funkcji serca oraz innych parametrów, co pomaga weterynarzowi ocenić ogólny stan zdrowia organu pupila.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 032 insurance

Zapobieganie i prewencja:

Zwierzęta również mogą być narażone na nagłe problemy sercowe. Echo serca może pomóc w wykryciu tych problemów z wyprzedzeniem, co umożliwia podjęcie działań prewencyjnych.

KoniczynaVET - Weterynarz Warszawa - 038 vaccination 1

Poprawa jakości życia:

Wykrycie chorób serca umożliwia lekarzowi weterynarii dostosowanie leczenia i terapii, a tym samym wpływa na poprawę komfortu i długości życia naszego czworonoga.

Jak wygląda badanie ECHO serca u zwierząt?

Przed rozpoczęciem badania, lekarz weterynarii przeprowadza dokładny wywiad z opiekunem zwierzęcia, aby ustalić powód wizyty i omówić wszystkie niepokojące objawy. Jeśli zwierzę posiada historię choroby, to weterynarz kardiolog zapozna się z wynikami badań.

Samo echo serca u zwierząt polega na przyłożeniu sondy do klatki piersiowej w pozycji stojącej lub leżącej (w naszym Gabinecie wykonujemy echo serca w pozycji stojącej, aby jak najmniej stresować czworonożnego pacjenta). Badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Najczęściej trwa kilkanaście minut, choć oczywiście czas badania jest uzależniony od pacjenta i jego stanu serca.

Po wykonaniu badania lekarz potrzebuje kolejnych kilkunastu minut na wykonanie wszystkich pomiarów i przygotowanie wypisu. Całość zajmuje zwykle około pół godziny.

Gabinet Weterynaryjny na Mokotowie – zapraszamy do kontaktu!

Echo serca zwierząt – co warto wiedzieć.

Echo serca psa i kota jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym. Nie wymaga również specjalnego przygotowania czworonożnego pacjenta.

U niektórych ras, celem jak najdokładniejszego zbadania zwierzaka, lekarz przeprowadzający badanie będzie musiał wygolić okolicę, w której będzie przykładana głowica aparatu.

Echo serca u zwierząt często wykonywane jest jako jedno z badań kardiologicznych, obok osłuchiwania, badania radiologicznego (RTG) czy EKG (elektrokardiogramu). Procedury te znakomicie się uzupełniają, dając możliwość pełnej oceny narządów klatki piersiowej.

Kontakt

Zadzwoń i umów się na wizytę

Godziny otwarcia

  • Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
  • Piątek 8:00 – 18:00

Telefon kontaktowy

Dane adresowe

Formularz

Wypełnij formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych