RTG klatki piersiowej zwierząt domowych – co to jest? Kiedy należy umówić wizytę?
W naszym gabinecie weterynaryjnym oferujemy kompleksowe usługi diagnostyczne, w tym badania rentgenowskie (RTG) zwierząt domowych (psów, kotów, małych ssaków, gryzoni, zajęczaków). Posiadamy nowoczesny, cyfrowy aparat rentgenowski, który umożliwia wykonanie zdjęć RTG w kilka minut.
RTG klatki piersiowej zwierząt ma na celu uzyskanie obrazów struktury anatomicznej klatki piersiowej pupila. Radiografia klatki piersiowej u zwierząt jest wykorzystywana w celu diagnozowania schorzeń, urazów i innych problemów zdrowotnych związanych z obszarem klatki piersiowej.
Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej (RTG klatki piersiowej) u zwierząt
wykonywane jest w różnych sytuacjach, w zależności od potrzeb diagnostycznych, jak np.:
- objawy ze strony układu oddechowego – RTG klatki piersiowej zwierząt domowych warto wykonać przy objawach, takich jak kaszel, duszność, zmniejszona tolerancja wysiłku, charczenie, chrapanie,
- choroby serca – RTG klatki piersiowej psów, kotów i gryzoni jest używane do oceny struktury serca, wielkości jam serca oraz obecności ewentualnych zmian, takich jak poszerzenie serca czy obecność płynu w worku osierdziowym,
- choroby płuc i oskrzeli – RTG klatki piersiowej zwierząt może dostarczyć istotnych informacji diagnostycznych w przypadku podejrzenia chorób, takich jak zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, astma, chłonkopiersie, guzy w płucach czy obecność ciał obcych w drzewie oskrzelowym,
- choroby onkologiczne – u pacjentów onkologicznych warto wykonywać RTG klatki piersiowej w celu oceny obecności przerzutów do klatki piersiowej,
- urazy klatki piersiowej – prześwietlenie klatki piersiowej zwierząt powinno wykonać się także po urazach, takich jak pogryzienie, wypadki samochodowe czy upadki z wysokości, ponieważ w takich sytuacjach może dość do złamań żeber, stłuczenia płuc, odmy opłucnowej, przepukliny przeponowej i innych problemów dotyczących obszaru klatki piersiowej,
- monitorowanie postępu leczenia – jeśli u pupila została zdiagnozowana choroba układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego, badania rentgenowskie powinny być wykonywane w celu monitorowania postępu leczenia i oceny ewentualnych zmian,
- planowane zabiegi chirurgiczne – w niektórych przypadkach lekarz weterynarii może także zlecić RTG przed zabiegami i operacjami klatki piersiowej lub w czasie ich trwania,
- profilaktyka – zdjęcia RTG klatki piersiowej zwierząt domowych można wykonywać również profilaktycznie – raz w roku.
RTG klatki piersiowej Warszawa Mokotów – umów pupila na wizytę!
RTG klatki piersiowej psa i kota – dlaczego warto?
RTG klatki piersiowej zwierząt to badanie obrazowe pozwalające na identyfikację różnych problemów zdrowotnych.
Wdrożenie odpowiedniego leczenia:
RTG klatki piersiowej zwierząt pozwala m.in. na ocenę stanu płuc i serca pupila, a tym samym na zdiagnozowanie potencjalnych chorób i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które poprawi samopoczucie i komfort życia zwierzęcia.
Wykrywanie zmian nowotworowych:
RTG klatki piersiowej psów, kotów, gryzoni i zajęczaków umożliwia zidentyfikowanie guzów, mas i innych nieprawidłowości w strukturze anatomicznej klatki piersiowej, które mogą wskazywać na obecność nowotworu.
Bezpieczeństwo podczas procedur chirurgicznych:
Badanie RTG może być wykonane przed planowanymi procedurami chirurgicznymi w celu oceny ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia oraz zidentyfikowania ewentualnych problemów, które mogą wpłynąć na przebieg operacji.
Dostosowywanie programu leczenia:
RTG klatki piersiowej kotów, psów, gryzoni i zajęczaków może być wykorzystane do monitorowania skuteczności wdrożonego leczenia i dokonywania niezbędnych zmian w terapii, tym samym poprawiając stan zdrowia pupila.
Jak wygląda RTG klatki piersiowej zwierząt?
Badanie RTG klatki piersiowej u psów, kotów, gryzoni i zajęczaków wygląda podobnie, choć oczywiście istnieją niewielkie różnice w procedurze wynikające z budowy anatomicznej tych zwierząt. Niemniej można przyjąć, że prześwietlenie klatki piersiowej zwierząt domowych obejmuje następujące kroki:
- W związku z tym, że przed przystąpieniem do badania i podczas samej procedury zwierzę powinno spokojne, w przypadku niektórych pacjentów konieczne może być uspokojenie farmakologiczne.
- Kolejno zwierzę umieszcza się na stole RTG w odpowiedniej pozycji, aby uzyskać jak najlepszy dostęp do obszaru klatki piersiowej.
- Podczas badania promieniowanie rentgenowskie jest kierowane na obszar klatki piersiowej, a uzyskane obrazy są natychmiast rejestrowane na detektorach.
- Szczegółowe opisy zdjęć RTG wykonuje doświadczony specjalista radiolog, z którym współpracujemy.
Gabinet Weterynaryjny Warszawa Mokotów – umów pupila na RTG klatki piersiowej.
RTG klatki piersiowej zwierząt – jak się przygotować?
W większości przypadków badanie RTG zwierząt domowych nie wymaga specjalnego przygotowania, choć w przypadku niektórych projekcji lekarz weterynarii może zadecydować o premedykacji, ze względu na konieczność ułożenia ciała w odpowiedniej pozycji.
Jeśli wykonanie zdjęć RTG u zwierząt domowych wymaga premedykacji (uspokojenia farmakologicznego) wówczas zalecamy, aby zwierzęta były na czczo przez około 6 godzin przed planowanym badaniem (nie dotyczy gryzoni i zajęczaków).
Warto pamiętać, że w nowoczesnych aparatach RTG promieniowanie jest minimalne. Dbając jednak o najwyższe standardy bezpieczeństwa, podczas badania personel i opiekunowie zwierząt są odpowiednio zabezpieczeni przed promieniowaniem za pomocą osłon ołowianych.
Zadzwoń i umów się na wizytę
Godziny otwarcia
- Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
- Piątek 8:00 – 18:00
Telefon kontaktowy
Adres e-mail
Dane adresowe
-
ul. Białej Koniczyny 15/L1, 02-757 Warszawa
(wejście od ul. Srebrnych Świerków)