Zabiegi stomatologiczne psów i kotów – co to jest? Kiedy należy umówić się na zabieg?
Zabiegi stomatologiczne dla zwierząt to procedury wykonywane w celu dbania o zdrowie jamy ustnej i zębów psów i kotów, a także gryzoni i zajęczaków. Stomatologia weterynaryjna obejmuje różne procedury mające na celu utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł u zwierząt oraz zapobieganie problemom stomatologicznym – od zabiegu profilaktycznego, przez wykonywanie zdjęć RTG, leczenie parodontozy, ekstrakcje zębów stałych i mlecznych, na leczeniu przyzębia i endodoncji kończąc.
Warto bowiem wiedzieć, że
psy i koty, podobnie jak ludzie, wymagają szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Zabiegi stomatologiczne dla psów i kotów są ważne dla ich zdrowia i ogólnego dobrostanu, nierzadko potrafią znacznie podnieść komfort życia zwierzaka. Co więcej, niektóre rasy zwierząt są bardziej podatne na problemy z zębami, takie jak kamień nazębny, choroby dziąseł i próchnica (szacuje się jednak, że kamień nazębny i towarzyszące mu choroby przyzębia dotykają aż 80% naszych pupili). Regularne konsultacje stomatologiczne i zabiegi stomatologiczne są w zapobiec tym problemom.
Podstawowe wskazania do zabiegu stomatologicznego psów i kotów to m.in.:
- brzydki zapach z jamy ustnej,
- krwawienia z dziąseł,
- jedzenie na raty, przechylanie głowy podczas jedzenia, odskakiwanie od miski
- żółty/brązowy nalot na zębach przy linii dziąseł,
- uszkodzenie zęba.
W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów warto skonsultować się z weterynarzem stomatologiem w celu ustalenia, jakie zabiegi stomatologiczne pomogą Twojemu pupilowi.
Zabiegi stomatologiczne kotów i psów Mokotów – umów pupila na wizytę!
Zabiegi stomatologiczne dla zwierząt – dlaczego warto?
Stomatologia zwierząt to w głównej mierze niwelowanie skutków osadzającej się płytki bakteryjnej, która z czasem przekształca się w kamień nazębny i często prowadzi do poważniejszych problemów zdrowotnych. W dział stomatologii weterynaryjnej wchodzi więc profilaktyka stomatologiczna zwierząt, a w przypadku, kiedy okazuje się ona niewystarczająca, zabiegi stomatologiczne, pogłębiona diagnostyka i konieczne leczenie chirurgiczne, onkologiczne bądź zachowawcze.
Zwiększenie komfortu i jakości życia.
Odpowiednia higiena jamy ustnej zwierząt ma ogromny wpływa na dobre samopoczucie i jakość życia Twojego pupila. Zdrowe i zadbane zęby to brak bólu, a tym samym komfort zwierzaka podczas jedzenia, picia i zabawy.
Dłuższa żywotność zębów.
Nieleczony kamień nazębny powoduje chorobę dziąseł, stan zapalny i zapalenie przyzębia. W konsekwencji może prowadzić do choroby przyzębia, ropni okołowierzchołkowych, zapalenia kości, przetok do nosa a w ostateczności do bólu i utraty uzębienia).
Profilaktyka chorób.
Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do krwiobiegu, a następnie przenieść się do innych narządów, takich jak serce, wątroba, nerki czy stawy. To może prowadzić do stanów zapalnych, infekcji i innych poważniejszych chorób.
Nauka higieny.
Istnieje wiele środków zaradczych i suplementów diety, które mogą pomóc w zapobieganiu problemów z zębami u psów i kotów. Doświadczony lekarz weterynarii po zabiegu podpowie, jak dbać o jamę ustną zwierzaka.
Jak wyglądają zabiegi stomatologiczne psów i kotów?
Nasza Klinika Weterynaryjna na Mokotowie to miejsce skupiające najlepszych specjalistów. Dodatkowo dysponujemy nowoczesnym sprzętem. Dzięki temu stomatolodzy weterynarze są w stanie wykonywać nawet najbardziej skomplikowane zabiegi stomatologiczne u zwierząt.
Twój pupil otrzyma u nas pomoc w obszarach takich jak m.in.:
- RTG stomatologiczne
- Zabiegi profilaktyczne
- Ekstrakcje zębów
- Złamania zębów
- Onkologia jamy ustnej
- Leczenie kanałowe /endodoncja
- Ortodoncja
- Periodontologia
Szczegółowy przebieg wizyty będzie się różnił, w zależności od planowanego zabiegu stomatologicznego u psa lub kota. Niemniej zawsze prosimy, aby zjawić się w Klinice punktualnie, zgodnie z umówioną wcześniej godziną. Po podpisaniu niezbędnych dokumentów zwierzę zabieramy na salę zabiegową i otaczamy szczególną opieką.
Warto wiedzieć, że zabiegi stomatologiczne kotów i psów wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. O doborze odpowiedniego znieczulenia decyduje anestezjolog – jest to zależne od rodzaju planowanego zabiegu oraz od samego od pacjenta. Dysponujemy znieczuleniem wziewnym, z najnowszą aparaturą i monitoringiem pacjenta wraz z respiratorem. Premedykację wykonujemy dożylnie lub domięśniowo, następnie zakładamy rurkę intubacyjną i podłączamy znieczulenie wziewne. Pod6czas zabiegu w znieczuleniu wykonujemy zdjęcia RTG rentgenem stomatologicznym. Dodatkowo dysponujemy aparatem do morfologii, więc, jeśli zachodzi taka konieczność, jesteśmy w stanie wykonać dodatkowe badanie krwi (w dniu zabiegu lub tuż po zabiegu).
Po przeprowadzeniu procedury zabiegowej dzwonimy do opiekuna z informacją o przebiegu znieczulenia i samego zabiegu. Podczas rozmowy ustalamy także godzinę odbioru zwierzaka z lecznicy. Zazwyczaj obserwujemy pacjenta od 3 do 8 godzin (w zależności od stanu czworonoga, rozległości zabiegu, wieku, chorób ogólnych itp.). Zawsze uczulamy także, by po zabiegu każde zwierzę miało zapewnione ciche, spokojne i bezpieczne miejsce na regenerację. Bezpośrednio po procedurze zabiegowej opiekunowie nie powinni planować podróży, spotkań towarzyskich czy wyjść na długie spacery. Szczegółowe zalecenia po zabiegu stomatologicznym psa lub kota, również te dotyczące higieny jamy ustnej i żywienia, zawsze przekazuje lekarz weterynarii.
Weterynarz stomatolog Warszawa Mokotów – pomożemy Twojemu pupilowi!
Zabiegi stomatologiczne weterynaryjne – zalecenia przed wizytą.
Zabiegi stomatologiczne u zwierząt wykonywane są w znieczuleniu, dlatego przed planowaną datą zabiegu zaleca się wykonanie badań morfologicznych i biochemicznych krwi. Zalecamy również wykonanie badania ultrasonograficznego serca (echo serca), aby zwiększyć bezpieczeństwo pupila podczas znieczulenia – badanie echo serca jest szczególnie wskazane u zwierząt starszych lub u ras predysponowanych – np. rasy brachycefaliczne, niektóre rasy kotów).
W związku ze znieczuleniem ogólnym oraz jego bezpieczeństwem pacjent powinien być na czczo, woda jest dozwolona cały czas. Dodatkowo w dniu wizyty w klinice należy ograniczyć wzmożony wysiłek fizyczny oraz umożliwić pupilowi swobodne oddawanie moczu i kału.
Warto również wiedzieć, że w cięższych przypadkach weterynarz stomatolog może zalecić podawanie antybiotyku już przed planowanym zabiegiem. W takich sytuacjach może być konieczna dodatkowa wizyta przedzabiegowa, aby lekarz miał ponowną możliwość oceny stanu jamy ustnej.
Zadzwoń i umów się na wizytę
Godziny otwarcia
- Pon. – Czw. 8:00 – 20:00
- Piątek 8:00 – 18:00
Telefon kontaktowy
Adres e-mail
Dane adresowe
-
ul. Białej Koniczyny 15/L1, 02-757 Warszawa
(wejście od ul. Srebrnych Świerków)